کفش ایمنی کار چیست؟

کفش ایمنی

کفش ایمنی کار چیست؟

کفش ایمنی

امروزه جملاتی مانند حادثه همیشه در کمین است و حادثه خبر نمی‌کند را همه شنیده‌ایم. همه ساله میلیون‌ها حادثه ناشی از کار، به‌ویژه در کارگاه‌ها اتفاق می‌افتد که بعضی از آنها مرگبار است و برخی دیگر موجب از کارافتادگی کلی و جزیی می‌گردد. در اغلب موارد حوادث ناشی از کار موجب از کارافتادگی موقت می‌شود که ممکن است ماه‌ها به طول انجامد.

حوادث همیشه موجب ایجاد اضطراب و ناراحتی شدید خانواده فرد قربانی می‌شود و ممکن است در زندگی خانوادگی نیز اثرات فلاکت باری داشته باشدانسان‌ها همواره به دلیل محافظت و مراقبت از جان و جسم خود در برابر خطرات و آسیب‌های مختلف و جبران ناپذیر تدریجا به پوشش و تجهیزات مناسب رو آورده‌اند. کفش از جمله نادر ترین اشیایی می‌باشد که در تحقیقات باستان شناسی بدست آمده است.

ایمنی در کار با کمک کفش‌های ایمنی

کفش‌های ایمنی جزو پوشش و لباس کار محسوب می‌شوند و کار فرما‌ها و مدیران باید کفش ایمنی و لباس مناسب را در اختیار کارگران و کارمندان خود قرار دهند تا وقوع اتفاقات خطرساز را به حداقل برسانند.

بشر کفش ایمنی را از روزگاران گذشته در شغل‌های مختلف و محیط‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌دادند. استفاده از کفش ایمنی یکی از ملزومات مشاغل پر خطر محسوب می‌شود، برای اینکه کفش‌های ایمنی که مخصوص به هر شغل است را بشناسیم باید درباره خصوصیات و خطرهای آن شغل خوب تحقیق کرده و بدانیم و در مورد نحوه استفاده از آن‌ها آگاهی و اطلاعات کامل داشته باشیم.

حفاظت و مراقبت از اعضای بدن یکی از وظایف مهم و اساسی هر شغلی می‌باشد و برخی از این شغل‌ها بسیار حساس و حیاتی هستند که باید حفاظت از بدن را در انجام آن‌ها‌، حتما جدی گرفت. انتخاب کفش باید با رعایت اصول استاندارد و همچنین بر اساس نوع استفاده از آن صورت گیرد، همانطور که درهر فصل کفش مخصوص  به همان فصل را می‌پوشیم و در مهمانی‌ها از یک نوع کفش و برای بیرون رفتن از کفش دیگر استفاده می‌کنیم.

ایمنی در کار

باید در شغل‌ها و کارهای مختلف نیز به همان اندازه دقیق و نکته بین باشیم و از کفش‌ها و لباس‌های ویژه و مخصوص به همان شغل و محیط کاری را استفاده کنیم. آتش نشانی و برق کاری و تراشکاری و همچنین استفاده از مواد پرتوزا و … از جمله شغل‌های حساس مهم و خطرساز می‌باشند.

دست‌ها و پاها از ارزشمندترین اعضای بدن می‌باشند که در محیط‌های کاری احتمال آسیب دیدگی این مناطق بسیار زیاد می‌باشد پس برای حفاظت و مراقبت از آن‌ها در برابر سوختگی، بریدگی و خوردگی و … باید از دستکش‌ها و کفش‌های ایمنی سازگار و مخصوص استفاده کرد. همان طور که گفتیم گاهی انسان‌ها در مشاغل مختلف مثل آتش نشانی مجبور می‌شوند به مدت طولانی کفش در پاهای خود نگه دارند و مشغول کار شوند بنابراین باید در انتخاب کفش ایمنی مناسب دقت کنند.

امکان آسیب دیدگی پای انسان در حین انجام کار نسبت به هر اندام دیگری از بدن بسیار وجود دارد مثلا در برابر خطرهای محیطی همچون سنگ‌های تیز، زمین داغ و افتادن انجام سنگین آسیب‌پذیر است که کفش‌های ایمنی در برابر این آسیب‌ها و خطرات از پا محافظت می‌کنند. در اصل طراحی کفش‌ها از نظر ظاهر رویه، زیره و کفی داخلی به کارکرد آن بستگی دارد.

کفش ایمنی

استفاده از ابزار‌های ایمنی در کار

کفش ایمنی یا کفش کار نوعی کفش است که برای استفاده در محیط‌های کار طراحی و ساخته می‌شود. پرکاربردترین آن مجهز به زرهی فولادی در جلو کفش است که از آسیب دیدگی و قطع احتمالی انگشتان پا در موقع افتادن اجسام سنگین جلوگیری می‌کند. کفش کار یکی از اولین ضروریات برای رعایت ایمنی کار است.

بر طبق الزامات سيستم مديريت HSE عمده ترين خطر تهديد كننده پا در محيطهاي صنعتي له شدن پنجه‌هاي پا در اثر سقوط ناگهاني اجسام سنگين بر روي پنجه‌ها و يا برخورد جلوي كفش با قطعات تيز و برنده و آسيب ديدن پنجه پا مي باشد.

بنابراين بر طبق الزامات سيستم مديريت HSE براي حفاظت پا در برابر اين صدمات كفش ايمني در نظر گرفته شده است كه در قسمت جلويي آنها از پنجه‌هاي محافظ فولادي استفاده شده و كفه كفش را از يك ماده قابل انعطاف مثل پلي اورتان (PU) مي سازند. قسمت پنجه كفش بر طبق الزامات سيستم مديريت HSE به تناسب شغل افراد مي تواند از جنس چرم (عايق برق يا PVC عايق شيميايي) نيز باشد. بر طبق الزامات سيستم مديريت HSE كفش ايمني كاركناني كه با برق سرو كار دارند يا در محل كارشان احتمال ايجاد جرقه وجود دارد بايد فاقد هر نوع ميخ فلزي باشد.

کفش ایمنی

چت آنلاین