آموزش استفاده از لوازم حفاظتی در ۵ شغل پر خطر  

آموزش استفاده از لوازم حفاظتی در 5 شغل پر خطر  

آموزش استفاده از لوازم حفاظتی در ۵ شغل پر خطر  

آموزش استفاده از لوازم حفاظتی در ۵ شغل پر خطر  

آموزش استفاده از لوازم حفاظتی در ۵ شغل پر خطر زمانی کامل خواهد بود که کارگران و کارکنان در محیط‌های خطرناک آموزش‌های لازم برای استفاده صحیح از تجهیزات ایمنی مورد نیاز را به‌خوبی یاد بگیرند. در ۵ شغل پر خطر که شامل کار در پروژه‌های ساختمانی، معدن، راه و جاده سازی، کارگاه‌های برشکاری و تراشکاری، کارگاه‌های تولید انواع مواد شیمیایی کارگران باید وسایل محافظت شخصی در شغل خود را به‌خوبی بشناسند.

در این مقاله می‌خواهیم آموزش‌هایی را در زمینه استفاده از لوازم حفاظتی و نکاتی که در هنگام  تهیه آنها باید رعایت شود را بیان کنیم. در پایان شما را با یک مرکز خرید معتبر انواع لوازم  و تجهیزات ایمنی فردی به‌نام ایمنی گستر دانیال آشنا می‌کنیم تا در صورت نیاز بتواند تجهیزات با کیفیت و استانداردی را برای خود تهیه کنید. شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت و پیج اینستاگرامی ایمن گستر طیف وسیعی از تولیدات و محصولات این فروشگاه را همراه با قیمت آنها مشاهده کرده و به راحتی از طریق تلفنی یا آنلاین سفارش خرید خود را انجام دهید.

آموزش استفاده از تجهیزات ایمنی در مشاغل پر خطر شامل موارد زیر است:

 • چه لوازمی را نیاز داریم
 • چه زمانی باید از لوازم حفاظت فردی استفاده کنیم.
 • نحوه تنظیم، بازو بسته شدن و پوشیدن لوازم را بدانید.
 • از نحوه مراقبت صحیح لوازم ایمنی و عمر مفید آن به‌خوبی آگاه باشید.
 • در شرایط کاری پر خطر قبل از استفاده بعضی از تجهیزات را امتحان کنید.
 • لوازم مورد استفاده باید بدون هیچ گونه آسیب، زدگی یا پوسیدگی باشد.

نکات مهم در هنگام  تهیه لوازم حفاظت فردی

در زیر به چند مورد از مهم‌ترین لوازم حفاظت فردی اشاره می‌کنیم که در هنگام تهیه و استفاده از آنها باید نکات مهمی را در نظر داشت:

لباس کار

 

آموزش استفاده از لوازم حفاظتی در ۵ شغل پر خطر
آموزش استفاده از لوازم حفاظتی در ۵ شغل پر خطر

لباس کار بر اساس نوع محیط، خطرات، جنس و شکل آن کاربردهای متفاوتی دارد. الزامات استفاده از لباس کار شامل:

 • لباس کار باید بدن کارگر را پوشش داده و تا حد امکان بدون جیب و قسمت آزاد باشد. کمر لباس باید بسته بوده و جیب‎های آن کوچک و کم باشد.
 • کارگرانی که در جوار ماشین آلات کار می‎کنند باید لباس کار آنها هیچ قسمت بازی نداشته و بدون جیب باشند.
 • اگر در محیط کار با مواد مذاب و اسیدی یا در خطر برق کار می‌کنند باید از لباس عایق استفاده شود.
 • بستن هر نوع ساعت، زنجیر، کراوات، کلید و نظایر آن به لباس کار اکیداً ممنوع است.
 • در محیط‌هایی که خطر انفجار یا حریق وجود دارد به‌همراه داشتن مواد قابل اشتعال ممنوع است.

حفاظت از دست ها

دست‌ها آسیب‌‌ پذیرترین قسمت بدن در حین کار هستند و انواع آسیب‌هایی همچون سوختگی، برق گرفتگی، بریدگی، کوفتگی، شکستگی، له شدگی، قطعی و.. سلامتی این عضو مهم را تهدید می‌کند. باید متناسب با نوع خطر در محیط کار از دستکش ایمنی استفاده کرد.

حفاظت از پاها

پوشیدن کفش کار یکی از الزامات انواع محیط‌های شغلی پر خطر است. خطراتی همچون برق گرفتگی، پرتاب اشیاء سنگین بر روی پا، سر خوردن و سقوط، وجود اشیاء نوک تیز در محیط، خطر گیر کردن پاها و.. از جمله مشکلاتی است که برای حفظ سلامت پا باید از کفش مناسب با کفه و پنجه محکم استفاده کرد.

در انتخاب کفش کار باید دقت داشت که کفش کاملاً متناسب با سایز پا بوده و با داشتن زیره محکم با عاج‌های استاندارد کاملاً از کف پاها محافظت کند. کفش‌های کار معمولا دارای پنجه‌های فولادی هستند که شدت ضربات وارده بر روی پاها را کاهش می‌دهند. اگر در محیط کار در معرض جریان برق قرار دارید باید از کفش کار عایق استفاده کنید.

 محافظت از چشم

 

آموزش استفاده از لوازم حفاظتی در ۵ شغل پر خطر
آموزش استفاده از لوازم حفاظتی در ۵ شغل پر خطر

آلودگی‌های محیط، خطر پرتاب انواع ذرات و تراشه‌ها، وجود بخارات و گازهای خورنده، پاشش سیالات مختلف و.. از جمله خطرات تهدید کننده برای چشم در محیط کار است. باید برای حفظ سلامت بینایی از عینک محافظ در حین کار استفاده شود. در زمان تهیه محافظ چشمی باید به‌موارد زیر توجه نمود:

 • عینک باید قابلیت گندزدایی و ضد عفونی را داشته باشد.
 • اگر فرد از عینک طبی استفاده می‌کند باید طوری باشد که بتوان عینک محافظ را بر روی عینک طبی استفاده کرد.
 • عینک باید متناسب با سایز صورت و نوع کار باشد طوری‌که هیچ مزاحمتی برای فرد ایجاد نکند.
 • شرایط مطلوب و راحتی را با توجه به نوع کار در حین کارکردن ایجاد کند.
 • طراحی عینک باید طوری باشد که محافظتی مناسب با نوع خطرات موجود در محیط برای چشم فراهم کند.

لوازم محافظت از سر

حفاظت از سر در برابر ضربات مکانیکی در محیط کار یکی از الزامات مهم در محیط کار است. کلاه باید طوری طراحی شود که قادر به‌تحمل ضربات محکم در برابر پرتاب اشیاء و برخورد ضربه به سر را داشته باشد.

تجهیزات محافظت از گوش

 

آموزش استفاده از لوازم حفاظتی در ۵ شغل پر خطر
آموزش استفاده از لوازم حفاظتی در ۵ شغل پر خطر

کارکردن در محیط‌های پر سر و صدا در دراز مدت آسیب‌های جبران ناپذیری را به سلامت شنوایی وارد می‌کند. استفاده  از ابزارهای محافظت از گوش در محیط‌های پر سرو صدای بالاتر از حد مجاز ضروری است. گوشی‌های ایمنی مورد استفاده  به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • توگوشی یا ایرپلاگ
 • روگوشی یا ایرماف

گوشی‌های ایرپلاگ در مقایسه با ایرماف ارازان‌تر و سبک‌تر هستند که هر کدام باید بر اساس امکان ورود آلاینده‌های محیط به‌داخل گوش، میزان خارش یا حساسیتی که فرد دارد مورد استفاده قرار بگیرند. اگر سیستم شنوایی یا گوش شما مشکلی دارد سعی کنید با مشورت پزشک گوشی مناسب را برای حفاظت از آن تهیه کنید.

حفاظت از سیستم تنفسی

ماسک‌های تنفسی و سیستم‌های حفاظت از تنفس وسایلی هستند که مانع از استنشاق هوای آلوده در محیط می‌شود. ماسک‌های حفاظتی پیشرفته با گرفتن انواع آلاینده‌ها در هوا امکان تنفس و هوا رسانی سالم را از طریق یک منبع هوای قابل استنشاق برای فرد فراهم می‌کند.

این ماسک‌های ایمنی به دو دسته ماسک‎‌های تصفیه کننده هوا و تجهیزات رساننده هوای اتمسفری تقسیم می‌شوند. ماسک‌های ایمنی دارای علائم درج شده‌ای هستند که مشخص می‌کند برای چه نوع آلاینده‌هایی کاربرد دارند.

نحوه دریافت آموزش‌های مرتبط با تجهیزات ایمنی فردی

کارفرمایان باید این اطمینان را داشته باشند که همه کارگران نحوه استفاده از لوازم ایمنی را با توجه به دوره‌هایی که برای آموزش آنها برگزار کرده‌ فرا گرفته‌اند. دوره‌های آموزشی که باید کارگران بیاموزد به شرح زیر است:

 • نحوه نگه‌داری و محافظت از لوازم ایمنی
 • دلیل استفاده از هر کدام از تجهیزات ایمنی
 • قابلیت و محدودیت‌هایی که هر کدام از این لوازم برای حفاظت فردی دارند.

کارگران و افراد شاغل در محیط‌های پر خطر باید سعی کنند اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند و در صورتی که کارفرما به هر دلیل لوازم کافی را فراهم نکرد سریع آن را گزارش داده  و درخواست تهیه کامل لوازم حفاظتی را داشته باشند.

ایمن گستر فروشگاه معتبر انواع لوازم حفاظتی  

در صورتی که قصد دارید لوازم ایمنی و انواع لباس کار را تهیه کنید توصیه می‌کنیم آن را از مراکز معتبر و خوشنام مانند ایمن گستر دانیال خریداری کنید. زیرا تهیه لوازم با کیفیت و مرغوب اصلی مهم در محافظت از سلامت افراد است که در کنار دریافت آموزش‌های لازم به‌میزان زیادی از بروز حوادث ناخوشایند و خطرناک جلوگیری می‌کند. شما می‌توانید  از طریق شماره تلفن‌های موجود در وب سایت با کارشناسان ما تماس گرفته و پاسخ سؤالات خود را از این مشاوران باتجربه دریافت کنید.بیشتر بخوانید:

لوازم ایمنی و حفاظت فردی ارزان و با ضمانت

انواع تجهیزات ایمنی برای کار در ارتفاع

عدم استفاده از گوشی صداگیر در کدام شغلها به شما آسیب میزند؟

شارژ کپسول آتش نشانی

فروشگاه تجهیزات ایمنی در تهران

تاثیر کفش کار در ایمنی

پیشگیری و کنترل حریق چطور و چگونه؟

ایمنی و بهداشت محیط کار چیست؟

تجهیزات ایمنی برق کاری را بشناسید 

چت آنلاین