در وقوع حادثه بخاطر عدم تجهیزات ایمنی مقصر کیست؟

در وقوع حادثه بخاطر عدم تجهیزات ایمنی مقصر کیست؟

در وقوع حادثه بخاطر عدم تجهیزات ایمنی مقصر کیست؟

در وقوع حادثه بخاطر عدم تجهیزات ایمنی مقصر کیست؟

وقوع حادثه در حین کار یکی از حقایق تلخ  و اجتناب ناپذیر است. در زمان بروز حادثه برای افراد معمولاً اولین سؤالی که به‌ذهن می‌رسد این است که در وقوع حادثه بخاطر عدم تجهیزات ایمنی مقصر کیست؟ اگر کار فرما با توجه به شرایط کار انواع تجهیزات ایمنی و لباس کار مناسب را برای افراد فراهم کند ولی خود فرد در استفاده از آنها کوتاهی نماید در این شرایط فرد کارگر در صورت بروز حادثه مقصر خواهد بود. در این بحث می‌خواهیم درباره مسؤلیت حوادث ناشی از کار و مسائل پیرامون آن بیشتر صحبت کنیم و در پایان شما را با یک فروشگاه بزرگ و معتبر در عرصه تولید انواع لباس کار و تجهیزات ایمنی برای مشاغل مختلف آشنا کنیم.

مسئولیت عدم رعایت نکات ایمنی در حین کار با چه کسی است؟

در محیط‌های کاری همچون اداره‌ها افراد با خطرات بسیار کمتری در حین کار مواجه هستند. اما کار کردن در محیط‌هایی همچون کارگاه‌های برش کاری و پرس کاری، کار در کنار کوره‌های داغ یا دارای مواد مذاب، تخریب و بازسازی، ارتفاعات، معادن و مکان‌های زیر زمینی و مرطوب و… به‌دلیل پر خطر بودن محیط در صورت عدم رعایت نکات ایمنی ممکن است سلامتی و حتی جان افراد با کوچکترین اشتباهی به‌خطر بیفتد. اما واقعاً مسئولیت حفظ سلامتی افراد بر عهده چه کسی است؟

بررسی علت حادثه توسط نماینده اداره کار و نماینده دادگستری انجام می‌شود. اگر مشخص شود که کارفرما همه لوازم و تجهیزات ایمنی متناسب با شرایط کار فراهم کرده اما خود فرد در استفاده از آنها سهل‌ انگاری نموده و با اینکار به‌خود یا محیط کار لطمه وارد کرده همه مسئولیت‌ها بر عهده کارگر خواهد بود. ولی اگر مشخص شود کارفرما در تأمین لوازم ایمنی برای کار کوتاهی کرده است طبق قانون کارفرما مقصر بوده و باید پرداخت همه هزینه‌های ناشی از حادثه را بر عهده بگیرد. بنابر قانون کوتاهی در تهیه و استفاده از انواع لوازم ایمنی در حین کار می‌تواند به راحتی جای مقصر و حادثه دیده را عوض کند.

برسی حوادث ناشی از کار از نظر قانونی

 

در وقوع حادثه بخاطر عدم تجهیزات ایمنی مقصر کیست؟
در وقوع حادثه بخاطر عدم تجهیزات ایمنی مقصر کیست؟

هر نوع اتفاقی که در محیط کار بتواند صدماتی جانی و جسمی به کارگران یا کارفرما وارد کند جزء حوادث کار و در چارچوب قانون کار تعریف می‌شوند. همه این حوادث به‌طور مستقیم یا غیر مستقیم به فعالیت فرد در محیط کار و حین فعالیت مربوط می‌شود. حتی سرویس‌های رفت و آمد مربوط به‌کار و شغل افراد اگر در حین جا به‌جایی دچار حادثه شود شامل بیمه شده و باید دیه و غرامت آسیب به افراد پرداخته شود. در ماده ۶۰ قانون تأمین اجتماعی هر نوع حادثه‌ای که در محیط کار یا به دستور کارفرما در محیطی خارج از محیط کاری یا در مسیر رفت و بر گشت برای فرد اتفاق بیفتد جزء حوادث ناشی از کار محسوب می‌شوند. این حوادث مشمول مقررات حمایتی ناشی از کار شده و تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

مهم‌ترین خطراتی که در حین کار برای افراد اتفاق می‌افتد

 • سقوط از ارتفاع
 • سقوط اشیاء بر روی پا، دست و سر
 • وجود تشعشعات خطرناک و مضر
 • آلودگی‌های ویروسی و میکروبی در محیط
 • آتش سوزی
 • برق گرفتگی
 • کار با انواع ماشین آلات خطرناک مثل اره، پرس
 • وجود مواد خطرناک سمی و امکان ترشح آنها به بدن به هر شکل مایع، جامد، گاز
 • محیط‌های نمناک که افراد مدام با آب سر و کار دارند.

دلایل استفاده نکردن از لباس کار و تجهیزات ایمنی

شاید یکی از دلایل عدم تهیه لباس کار و لوازم ایمنی برای کارگران قیمت بالای این تجهیزات و استهلاک آنها در طول زمان است. علاوه بر قیمت این لوازم کارگران هم به‌دلایلی همچون بی‌کیفیت بودن و داشتن جنس نامرغوب، عدم تناسب سایز افراد با لوازم محافظت کننده شخصی موجب شده تمایلی به استفاده از آنها نداشته باشند. لازم است انواع لباس کار و تجهیزات ایمنی را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنند تا علاوه بر کیفیت بالا به‌دلیل مواد اولیه مرغوبی که در ساخت لباس و لوازم کار استفاده می‌شود افراد در حین کار کردن احساس راحتی کرده و از آنها استفاده کنند.

نکاتی در ارتباط با کاهش حوادث ناشی از کار

 

در وقوع حادثه بخاطر عدم تجهیزات ایمنی مقصر کیست؟
در وقوع حادثه بخاطر عدم تجهیزات ایمنی مقصر کیست؟

هر چند که وقوع حادثه در حین کار کردن اجتناب ناپذیر است اما می‌توان با رعایت چند نکته شدت و عمق حادثه را برای آسیب به افراد به‌میزان زیادی کاهش داد. این نکات شامل:

 • استفاده از تجهیزات ایمنی مدرن، ایمن و غیر فرسوده
 • نصب دستورالعمل‌های ایمنی در همه بخش‌های کارگاه
 • آموزش نحوه کار با ماشین آلات و دستگاه‌ها و همچنین گوشزد کردن خطرات به افراد در حین ورود به مجموعه
 • ارائه آموزش‌هایی درباره اقدامات بهداشتی و حفظ ایمنی به همه نیروها
 • آموزش اقدامات اولیه پس از وقوع حادثه به‌منظور پیشگیری از تشدید حوادث
 • به‌کارگیری کارگران با توجه به توانایی و تخصص آنها در بخش‌های مختلف
 • برگزاری دوره‌های آموزشی به‌طور منظم برای نیروها به‌منظور تأکید بر رعایت نکات ایمنی از طرف آنها

در تمامی محیط‌های کاری معمولاً افراد تازه کار، مراجعین، نیروهای خدماتی و همه کسانی که به‌طور دائم در آن محیط حضور ندارند بیش از سایرین در معرض حوادث ناشی از کار قرار می‌گیرند. زیرا این افراد با محیط آشنایی کافی را نداشته و به‌دلیل عدم شناخت خطرهای احتمالی در معرض آسیب‌های مختلفی قرار می‌گیرند. لازم است مدیران و کارفرمایان تدابیر لازم را برای محافظت از افراد و به‌حداقل رساندن آسیب‌ها در محیط  در نظر بگیرند.

ایمن گستر دانیال یک فروشگاه تجهیزات ایمنی در تهران

 

در وقوع حادثه بخاطر عدم تجهیزات ایمنی مقصر کیست؟
در وقوع حادثه بخاطر عدم تجهیزات ایمنی مقصر کیست؟

اینکه لوازم ایمنی مرغوب و با کیفیت را از کجا تهیه کنیم دغدغه کارفرمایان و افراد زیادی است. بارها دیده شده که افراد اجناس نامرغوب و درجه دو یا سه را با قیمتی زیاد تهیه می‌کنند که پس از مدتی استفاده خراب شده و باید دور انداخت. اعتبار و خوشنامی یک فروشگاه تا حد زیادی تضمین کننده کیفیت محصولات آن است. ایمن گستر دانیال با داشتن چندین دهه سابقه در عرصه تولید و عرضه انواع لباس کار مخصوص آقایان و لباس کار مخصوص بانوان و انواع لوازم ایمنی مخصوص محیط‌های مختلف کار به‌عنوان یک فروشگاه لوازم ایمنی در تهران شناخته شده است. همه لباس‌های کار، کفش ایمنی و سایر تجهیزات به‌طور مستقیم و بدون واسطه از تولیدی وارد فروشگاه می‌شوند که همین حذف واسطه‌ها سبب شده که قیمت محصولات ما در مقایسه با محصولات مشابه در بازار منصفانه‌تر باشد. شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت و پیج اینستاگرامی این آنلاین شاپ تجهیزات ایمنی همه لوازم را همراه با قیمت آنها مشاهده کرده و سفارش خرید خود را از این فروشگاه معتبر و ارزان به‌صورت کلی و جزئی انجام دهید. کارشناسان با تجربه ما در فروشگاه آماده هستند تا به همه سؤالات شما پاسخ داده تا خریدی مطمئن از این فروشگاه تجهیزات ایمنی داشته باشید.بیشتر بخوانید:

انواع تجهیزات ایمنی برای کار در ارتفاع

عدم استفاده از گوشی صداگیر در کدام شغلها به شما آسیب میزند؟

شارژ کپسول آتش نشانی

فروشگاه تجهیزات ایمنی در تهران

تاثیر کفش کار در ایمنی

پیشگیری و کنترل حریق چطور و چگونه؟

ایمنی و بهداشت محیط کار چیست؟

تجهیزات ایمنی برق کاری را بشناسید 

چت آنلاین