علائم بیماری‌ های ناشی از عدم استفاده از تجهیزات ایمنی

علائم بیماری‌ های ناشی از عدم استفاده از تجهیزات ایمنی

علائم بیماری‌ های ناشی از عدم استفاده از تجهیزات ایمنی

علائم بیماری‌ های ناشی از عدم استفاده از تجهیزات ایمنی

علائم بیماری ناشی از عدم استفاده از تجهیزات ایمنی در محیط های کاری آلوده و خطرناک بسیار زیاد است. سوزش پوست، قرمزی و آب ریزش چشم، کم شدن قدرت شنوایی، آسیب قدرت حرکت دست و پا، خطر برق گرفتگی ضربات و صدمات مغزی و.. از جمله آسیب‌هایی است که در صورت سهل انگاری و بی‌‌توجهی افراد نسبت به‌خطرات محیط کار و عدم استفاده از تجهیزات ایمنی نصیب آنها خواهد شد.

قوانین استفاده از تجهیزات ایمنی کاملاً پذیرفته شده و در صورتی که کارفرما در تهیه لوازم کوتاهی کند یا کارگر استفاده از لوازم ایمنی را جدی نگیرد در صورت بروز حادثه مقصر هستند و باید خسارت کامل را بپردازند. در اینجا مطالبی را در ارتباط با بیماری‌‌های ناشی از عدم از استفاده تجهیزات ایمنی و اهمیت استفاده از آن را بیان می‌کنیم. در صورتی که قصد دارید تجهیزات ایمنی استاندارد و با کیفیتی را تهیه کنید ما فروشگاه معتبر ایمن گستر دانیال را با داشتن چند دهه سابقه درخشان در این عرصه به شما معرفی می‌کنیم.

علائم بیماری های ناشی از عدم استفاده از تجهیزات ایمنی

در بیشتر مواقع در محیط‌های پر خطر برای افرادی که از وسایل حفاظت فردی استفاده نمی‌کنند علائم کوتاه مدتی همچون سوزش پوست، خارش قرمزی چشم، سر درد، تحریک مخاط بینی و… است. اما در صورتی که به‌طور دائمی و با توقف طولانی در محیط‌های آلوده و خطرناک قرار بگیرند ولی درست از لوازم ایمنی استفاده نکنند ممکن است به مرور دچار بیماری‌های خطرناک پوستی، چشمی و حتی سرطان شوند. تجهیزات ایمنی استاندارد به‌میزان زیادی آسیب این حوادث را کم می‌کند. در زیر به چند مورد از بیماری‌ها و مشکلات عدم استفاده از لوازم ایمنی اشاره می‌کنیم:

عدم استفاده از تجهیزات ایمنی شیمیایی

پوشیدن لباس مخصوص یکسره، استفاده از دستکش و ماسک، کفش مخصوص کار جزء لوازم ایمنی برای محیط‌های آلوده شیمیایی است. اولین عارضه عدم استفاده از تجهیزات درست در چنین محیط‌هایی آسیب به سیستم عصبی و ایمنی بدن است. حتی در صورت عدم توجه به ارگان‌های حیاتی بدن هم لطمه وارد می‌کند و فرد را دچار بیماری‌های کشنده خواهد کرد. به عنوان مثال افرادی که در معرض گرد و غبار چوب و فرمالدئید هستند احتمال اینکه مبتلا به سرطان شوند زیاد است. حتی استفاده از مواد شیمایی همچون اگزوز موتور، چسب‌ها، رقیق کننده‌ها به مرور به‌گوش داخلی و عصب شنوایی آسیب جدی و جبران ناپذیری را وارد می‌کند که علائم آن شامل: سرگیجه، وزوز گوش، کاهش شنوایی اشاره کرد.

 عدم استفاده از گوشی ایمنی

 

علائم بیماری‌ های ناشی از عدم استفاده از تجهیزات ایمنی
علائم بیماری‌ های ناشی از عدم استفاده از تجهیزات ایمنی

قرار گرفتن در محیط‌های پر سر و صدا که مطابق با استاندارد بیش از ۸۵ دسی بل باشد و فرد نزدیک هشت ساعت در آن محل بماند اثرات مخربی بر روی سیستم شنوایی می‌گذارد که شامل:

  • وزوز گوش
  • افت موقف شنوایی
  • افت دائم شنوایی

بنابر این لازم است با توجه به نوع محیط کار و در صورت لزوم مشورت با پزشک (برای افردی که گوش آنها مشکل ترشح عفونت و.. دارد) گوشی ایمنی مورد نیاز خود را تهیه کنید.

عدم استفاده از کفش ایمنی

پوشیدن کفش ایمنی امروزه برای اکثر مشاغل هر کدام به‌شکلی پذیرفته شده و امری ضروری است. از کارگران و کارکنان محیط‌های مختلف گرفته تا مهندسین و تکنسین‌ها همگی باید از کفش کار مناسب استفاده کنند. در محیط‌های پر خطر که کار احتمال سقوط اجسام بر روی پا، خطر برق گرفتگی، سوختگی، لیز خوردگی زیاد است  باید از کفش مناسب کار استفاده شود. مثلا در کشتارگاه‌ها، استخرهای پرورش ماهی باید از چکمه محافظ و مخصوص استفاده شود تا رطوبت موجود در محیط آسیب جدی به پا وارد نکند.

کفش‌های دیگر به‌جز کفش‌های عایق برق همگی دارای پنجه‌های فولادی هستند که در صورت گیر کردن پا یا سقوط اجسام سنگین بر روی پا خطر شکستگی و له شدگی را به‌حداقل ممکن می‌رساند.  در مواقع زیادی آسیب شدید به پنجه، ساق و کف پا ممکن است فرد را برای همیشه از نعمت سلامتی این عضو حیاتی بدن محروم کند و تبدیل به یک عضو آسیب دیده شود.

عدم استفاده از دستکش ایمنی

 

علائم بیماری‌ های ناشی از عدم استفاده از تجهیزات ایمنی
علائم بیماری‌ های ناشی از عدم استفاده از تجهیزات ایمنی

پوشیدن دستکش ایمنی در محیط‌های پر خطر که آسیب برش با مواد تیز، برق گرفتگی، سوختگی، گرمازدگی، سرما‌زدگی، پاشش مواد رقیق اسیدی و قلیایی و…  بسیار ضروری است. خوشبختانه انواع مختلفی از دستکش‌های ایمنی را که شامل: دستکش ضد الکتریسیته، دستکش جوشکاری، دستکش ضد اسید، دستکش ایمنی ضدبرش و انواع دیگر آن برای فعالیت‌های متنوع تولید می‌شود. عدم استفاده درست از دستکش کار هر لحظه سلامتی دست‌ها را به‌خطر می‌اندازد و ممکن است بر اثر یک لحظه غفلت فرد برای همیشه انگشتان یا سلامت دست خود را از دست بدهد. دستکش‌های کار از مواد پلاستیکی کتان، پلیمری، چرم، لاتسکی و دیگر مواد تولید می‌شوند که دارای اندازه‌های مختلفی هستند. با توجه به‌خطرات محیط این دستکش‌ها در اندازه‌های تا روی مچ دست، تا روی ساعد و روی آرنج برای افراد مختلف تولید می‌شود.

عدم استفاده از عینک ایمنی

در هر محیطی که ذرات گرد وغبار، مواد شیمیایی، پرش و ترشح مواد داغ اسیدی زیاد است باید از عینک محافظ چشم استفاده شود. در صورت عدم استفاده از این وسیله ایمنی مهم فرد دچار مشکلات زیر خواهد شد که ممکن است برای همیشه یا به‌طور موقت سلامتی چشمان خود را از دست بدهد و بینایی چشمش برای همیشه کم شود:

  • بریدگی یا خراش روی سطح چشم
  • فرو رفتن اجسام ریز خارجی در چشم
  • سوختگی‌های شیمایی و آسیب به قرنیه
  • آسیب ناشی از نور به چشم‌ها
  • سوراخ شدن چشم

 اهمیت استفاده از تجهیزات ایمنی مشاغل

 

علائم بیماری‌ های ناشی از عدم استفاده از تجهیزات ایمنی
علائم بیماری‌ های ناشی از عدم استفاده از تجهیزات ایمنی

در ایران پر خطرترین شغل‌ها شامل کارگاه‌های ساختمانی است که افراد به جوشکاری، برق کاری، لوله کشی، جابه‌جایی اجسام سنگین، تخریب و.. مشغول هستند و هر کدام از افراد به‌نوعی در معرض خطر لیز خودن، برق گرفتگی، سقوط اجسام سنگین، سر و صدای زیاد قرار دارند. باید برای حفظ سلامتی از انواع لوازم و تجهیزات ایمنی مثل دستکش، کفش کار، گوشی ایمنی و عینک ایمنی استفاده کنند.

استفاده از لوازم ایمنی فقط مخصوص محیط‌های شغلی و کارگاهی نیست. مثلاً کپسول‌های آتش نشانی برای محیط زندگی به‌منظور پیشگیری از خطرات امری ضروری است. تجهیزات ایمنی با اهداف محافظتی در سفرهای تفریحی را می‌توان نام برد که برای فعالیت‌های کوهنوردی و طبیعت گردی بسیار اهمیت دارد. تجهیزات ایمنی طیف گسترده‌ای از لوازم و ابزار را شامل می‌شود که آشنایی هر چه بیشتر با آنها به شما کمک می‌کند تا بتوانید از سلامتی خود محافظت کنید.

ایمن گستر دانیال فروشگاه تجهیزات ایمنی در تهران

سال‌هاست فروشگاه ایمن گستر دانیال انواع لباس کار مخصوص آقایان و لباس کار مخصوص بانوان همراه با تجهیزات ایمنی به‌طور کامل تولید و به بازار عرضه می‌کند. همه این لوازم با توجه با استانداردهای روز دنیا و با مواد اولیه با کیفیت زیر نظر طراحان حرفه‌ای لوازم ایمنی تولید می‌شوند. استاندارد بودن یک وسیله می‌تواند کارایی آن را در حین استفاده تضمین کند که خوشبختانه لوازم ایمنی در ایمن گستر همگی دارای ضمانت در تأمین ایمنی لازم برای مشتریان هستند.

در صورتی که به هر دلیل نتوانستید حضوری به فروشگاه‌های ما واقع در تهران مراجعه کنید ایمن گستر این امکان را فراهم کرده تا از طریق وب سایت و یا پیج اینستاگرامی همه محصولات همراه با قیمت آنها مشاهده کرده و سفارش خرید خود را تلفنی یا آنلاین انجام دهید. کارشناسان ما در فروشگاه  آماده هستند به تمامی سؤالات شما پاسخ داده تا خریدی خوب و مطمئن از این فروشگاه پوشاک کار در تهران داشته باشید.بیشتر بخوانید:

لیست تجهیزات ایمنی در کارگاههای ساختمانی

در وقوع حادثه بخاطر عدم تجهیزات ایمنی مقصر کیست؟

انواع تجهیزات ایمنی برای کار در ارتفاع

عدم استفاده از گوشی صداگیر در کدام شغلها به شما آسیب میزند؟

شارژ کپسول آتش نشانی

فروشگاه تجهیزات ایمنی در تهران

تاثیر کفش کار در ایمنی

پیشگیری و کنترل حریق چطور و چگونه؟

ایمنی و بهداشت محیط کار چیست؟

تجهیزات ایمنی برق کاری را بشناسید 

چت آنلاین